sp_starekurowo@poczta.onet.pl | 957615011

  • Home
  • Blog
  • „Jak Chopin i Moniuszko Polskę kochali”

„Jak Chopin i Moniuszko Polskę kochali”

06 listopada uczniowie naszej szkoły z klas V – VII uczestniczyli w warsztatach muzycznych organizowanych w Filharmonii Gorzowskiej w ramach Akademii Muzyki.
Akademia Muzyki to adresowany do dzieci i młodzieży cykl audycji muzycznych, którego celami są systematyczne upowszechnianie wiedzy o muzyce, kompozytorach, instrumentach, epokach i stylach muzycznych, a także nauka świadomego obcowania z muzyką klasyczną. Formuła comiesięcznych spotkań łączy w sobie elementy koncertu oraz minilekcji opartej w dużej mierze na interakcji z młodymi uczestnikami. Każda audycja to muzyka na żywo w wykonaniu zawodowych muzyków, ciekawy komentarz prowadzącego oraz multimedia, które świetnie uzupełniają i ilustrują temat każdego spotkania. Dodatkowym atutem wszystkich działań edukacyjnych prowadzonych przez Filharmonię Gorzowską jest profesjonalna przestrzeń koncertowa, która – dzięki swojej doskonałej akustyce – stanowi najlepsze miejsce odbioru muzyki, sama zaś obecność w obiekcie filharmonii to bardzo istotny element szeroko rozumianej edukacji kulturalnej. Audycje z cyklu Akademia Muzyki odbywają się w sali kameralnej.
„Jak Chopin i Moniuszko Polskę kochali” to temat audycji, w której uczestniczyli nasi uczniowie. Bohaterami naszego spotkania byli dwaj wybitni twórcy – Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin. Słuchając kompozycji obu mistrzów, mogliśmy dowiedzieć się m.in., jaką rolę w ich muzycznych sukcesach odegrała Polska, której w okresie ich twórczości nie było na mapie Europy. Audycję poprowadziła Natalia Makuch, która poprzez prowadzenie zajęć w formie zabawy włączała uczniów do aktywnego udziału. Rozwiązując zagadki i rebusy uczestnicy poznawali tytuły utworów skomponowanych przez bohaterów spotkania.
Spotkanie uczciło 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.