sp_starekurowo@poczta.onet.pl | 957615011

  • Home
  • Blog
  • Wspomnień czar - wycieczka klas gimnazjalnych.

Wspomnień czar - wycieczka klas gimnazjalnych.

W dniach 10-13.09.2018 r. klasy trzecie gimnazjum odbyły wycieczkę do Pasterki, która jest malutką, cudownie położoną wsią na szlaku pieszym i rowerowym w kierunku Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Zdobycie tej góry, jak i przejście skalnym labiryntem było jedną z atrakcji wycieczki. Połączenie wysiłku fizycznego z poznaniem genezy, geografii i historii zdobywanego szczytu stworzyło niecodzienną sytuację edukacyjną, dzięki czemu zdobyta wiedza musiała zapaść młodzieży w pamięć. Uczniowie dowiedzieli się, że na terenie Starego Kurowa wypiętrzały się góry, których szczyty sięgały 6 tysięcy m n.p.m. Obecnie Kawczą Górę, która jest najwyższym wzniesieniem w okolicy, uważamy za pagórek, a gdy na nią wejdziemy, nawet nie podejrzewamy, że właśnie zdobyliśmy szczyt.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni złota. Uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądał proces wydobywczy, ile miejsca zajmuje kilogram złota, do czego służy arszenik. Młodzież mogła osobiście wypłukać złoto za pomocą średniowiecznych narzędzi stosowanych w czasach powstania kopalni.
Młodzież poznała również historię, rolę i znaczenie Twierdzy Kłodzkiej, największej zachowanej twierdzy w Polsce. Brała udział w zajęciach integracyjnych wymagających współpracy poszczególnych członków grupy. W trakcie zajęć sportowych gimnazjaliści mogli się sprawdzić w sytuacjach wymagających podjęcia decyzji i szybkiego działania, mieli okazję zobaczyć swoich kolegów w lepszym świetle niż w czasie zajęć lekcyjnych, co pozwoliło im na zdobycie szacunku klasy. Uczyli się także tolerowania słabości współtowarzyszy.
W dniu wyjazdu miał miejsce kilkugodzinny spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej, więc do domu wszyscy wracali zmęczeni, ale za to naładowani pozytywną energią. Każdy wrócił z bagażem dobrych emocji, ze starymi, ale jakby nowymi przyjaciółmi oraz przekonaniem, że wszystko jest możliwe, jeżeli bardzo chce się to osiągnąć. Wycieczki klasowe mają na celu integrację zespołu, wspólne zdobywanie wiedzy, przeżywanie przygód, momentów radosnych i szczęśliwych. Ten wyjazd właśnie taki był.

Dziękujemy firmie Kadet OK. za zorganizowanie tak wspaniałego wyjazdu, stworzenie przyjaznej atmosfery i dostarczenie nam tych wszystkich atrakcji, wywołujących wiele pozytywnych emocji.

I.W