sp_starekurowo@poczta.onet.pl | 957615011

Wycieczka do PoczdamuPełni wrażeń udaliśmy się piątego czerwca do Poczdamu gdzie zwiedzaliśmy ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów.Zbudowany on został przez Paula Schultze-Naumburga dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, księżniczki Meklemburgii i Schwerina. W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej.Kolejny etap zwiedzania Poczdamu to zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy Pałac Sanssouci. Jest to rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie (Brandenburgia, Niemcy), wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Ogromna wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł rozmach i ogrom pałacowych obiektów oraz ogrody tarasowe na południowych stokach. U stóp tarasów założono w 1745 r. barokowy ogród dekoracyjny, pośrodku którego zbudowano wielką fontannę, wokół której rozstawiono marmurowe rzeźby rzymskich bogów.
Cecilienhof oraz Sanssouci należą do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnie zwiedziliśmy dzielnicę holenderską wybudowaną na potrzeby holenderskich rzemieślników, którzy budowali Poczdam i musieli się tu osiedlić na czas prowadzonych prac. Dzielnica Holenderska obejmuje 134 domy wzniesione z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego i uważana jest za największy zespół architektury holenderskiej poza Holandią na terenie Europy.

Kolejnym etapem zwiedzania był spacer rosyjskim osiedlem zwanym „Aleksandrówka” na cześć zmarłego w 1825 cara Aleksandra I. Fryderyk Wilhelm III założył tę osadę w latach 1826-1827 dla rosyjskich śpiewaków. Osada składa się z 13 drewnianych domów i ogrodów.
Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na lody oraz zakup pamiątek – bez których żadna wycieczka nie jest udana

J.T