sp_starekurowo@poczta.onet.pl | 957615011

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Czesława Wilińskiego odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Agnieszki Lis, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych nauczycieli emerytów. Pani Dyrektor mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Następnie przekazała głos uczniom, którzy przygotowali przedstawienie. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Występ uświetnił pokaz mody nauczycielskiej, który spotkał się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas, a zaproszeni goście na słodki poczęstunek.

JT


„Klimatyczna klasa”

Klasa IIa oraz klasa III przystąpiły do projektu „Klimatyczna klasa” organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci z siedzibą w Krakowie. Projekt polega na przeprowadzeniu siedmiu lekcji, obejmujących następujące tematy:
- Jak się uczyć koncentracji uwagi?
- Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej?
- Skąd się biorą orkany?
- Co porosty mówią o jakości powietrza?
- Czy samochody ogrzewają miasta?
- Jaką rolę odgrywają drzewa w mieście?
- Jak z butelek powstają bluzy polarowe?
Ostatnim etapem projektu jest konkurs. Zadanie konkursowe będzie polegało na zorganizowaniu spotkania z przedstawicielem wybranej instytucji, wręczeniu produktu recyklingowego przygotowanego na lekcji pt. "Jak z butelek powstają bluzy polarowe?" oraz zaprezentowaniu postulatów uczniów dotyczących ochrony klimatu. Pracę konkursową będą stanowiły zdjęcia produktu recyklingowego, zdjęcia ze spotkania, a także opis spotkania.

BSW

Pomoc dla pogorzelców z Osieka.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odpowiedzieli na apel o udzielenie pomocy dla 4 rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru, jaki miał miejsce w dniu 10 września 2018 r. w Kolsku. Pożar strawił dorobek całego życia tych rodzin. Wśród poszkodowanych są dzieci w wieku szkolnym. Samorząd uczniowski pod opieką J. Tokarek, przy współpracy M. Sikory i E. Uryckiej zorganizował zbiórkę przyborów, zeszytów i innych niezbędnych materiałów. Dary zostały zawiezione do GOPS w Bierzwniku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce

Klasa 6b na pierwszej wycieczce w roku szkolnym 2018/2019

Klasa 6b poczuła się doroślej, sami bowiem zaplanowali wyjazd na wycieczkę do kina na film „Zegar czarnoksiężnika” oraz Open the door. W dopełnieniu formalności pomogła pełniąca obowiązki wychowawcy M. Sikora. Ale już bilety w pociągu uczniowie kupowali sami, nabywając tym samym nową umiejętność!
Cele wycieczki:
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu,
- integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej,
- poznanie nowych miejsc związanych z regionem.
Film rozbawił uczniów, ale prawdziwe emocje były w Open the door – miejscu, gdzie uczniowie współpracując, musieli odgadywać zagadki, które umożliwią im wyjście z zamkniętego pokoju. Tak zafascynował ich Egipt czy tajemniczy las, że po wyjściu już planowali kolejny wyjazd!
Czemu nie!

tekst: Mariola Sikora


Młodzi w akcji

Kolejny już raz zgłosiliśmy się do projektu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej Młodzi w Akcji.
Jest ogólnopolski program skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów grup młodzieżowych z instytucji oświatowych w całej Polsce. Program Młodzi w Akcji. jest realizowany w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, w ramach programu Szkoła Ucząca się. Koordynatorkami programu są M. Sikora i Ewa Urycka.
Celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. Tegoroczna edycja dotyczy 100-lecia odzyskania niepodległości
Zastanowimy się czym jest dla nas niepodległość dzisiaj i w jaki sposób możemy działać w imię tej wartości w naszym codziennym życiu.
Przed nami konkretne działania! Wkrótce rekrutacja!
Naprawdę warto działać!

Przekonali się o tym uczestnicy dwóch programów realizowanych w ubiegłym roku szkolnym, którzy w nagrodę za realizację projektów MŁODZIW AKCJI i POCZYTAJMY zostali zaproszeni do udziału w czerwcu 2018 w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (OPPM 2018r.) na Zamku Królewskim w Warszawie.
Tylko 53 projekty z całej Polski, w tym dwa z naszej szkoły!
mlodziwakcji.ceo.org.pl

tekst: Mariola Sikora