sp_starekurowo@poczta.onet.pl | 957615011

Wycieczka do PoczdamuPełni wrażeń udaliśmy się piątego czerwca do Poczdamu gdzie zwiedzaliśmy ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów.Zbudowany on został przez Paula Schultze-Naumburga dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, księżniczki Meklemburgii i Schwerina. W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej.Kolejny etap zwiedzania Poczdamu to zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy Pałac Sanssouci. Jest to rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie (Brandenburgia, Niemcy), wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Ogromna wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł rozmach i ogrom pałacowych obiektów oraz ogrody tarasowe na południowych stokach. U stóp tarasów założono w 1745 r. barokowy ogród dekoracyjny, pośrodku którego zbudowano wielką fontannę, wokół której rozstawiono marmurowe rzeźby rzymskich bogów.
Cecilienhof oraz Sanssouci należą do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnie zwiedziliśmy dzielnicę holenderską wybudowaną na potrzeby holenderskich rzemieślników, którzy budowali Poczdam i musieli się tu osiedlić na czas prowadzonych prac. Dzielnica Holenderska obejmuje 134 domy wzniesione z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego i uważana jest za największy zespół architektury holenderskiej poza Holandią na terenie Europy.

Kolejnym etapem zwiedzania był spacer rosyjskim osiedlem zwanym „Aleksandrówka” na cześć zmarłego w 1825 cara Aleksandra I. Fryderyk Wilhelm III założył tę osadę w latach 1826-1827 dla rosyjskich śpiewaków. Osada składa się z 13 drewnianych domów i ogrodów.
Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na lody oraz zakup pamiątek – bez których żadna wycieczka nie jest udana

J.T

Nasze sukcesy w konkursach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego12 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Drezdenku odbył się etap powiatowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Drużyna zajęła II miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Schumacher, Arkadiusz Bejenka oraz Bartłomiej Borek. Każdy z uczniów otrzymał jako nagrodę Smartwatch, a Oliwia dodatkowo, jako jedna z najlepszych zawodniczek, drona.

Tego samego dnia, druga drużyna, brała udział w finale wojewódzkim konkursu „W Europie jeździmy bezpiecznie” w Zielonej Górze. Uczniowie zajęli .VIII miejsce Szkołę reprezentowali: Gabriela Grela, Karolina Czarnecka i Kacper Kania.
Dodatkową nagrodę otrzymała Gabrysia Grelaza bezbłędnie wykonane zadanie z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczniowie wrócili z kolejnym rowerem i apteczką dla szkoły.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs matematyczny „Co dwie głowy, to nie jedna”
19. kwietnia odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Co dwie głowy, to nie jedna”, dla klas trzecich, którego corocznym organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Trzebiczu. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli ze szkól podstawowych naszego powiatu. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Borakiewicz z klasy III B oraz Filip Olewiński z klasy III A. Po rozwiązaniu testu oraz zaciętej rywalizacji w dogrywkach reprezentanci naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce ex aequo z uczniami ze szkoły Podstawowej w Drawinach. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!


Konkurs czytelniczy dla klas trzecich

17. kwietnia w Szkole Podstawowej w Strzelcach Kraj. odbył się IX Powiatowy Konkurs Czytelniczy pt. „Znam wiersze Jana Brzechwy”. Konkurs skierowany był do uczniów klas trzecich, a jego zasady i reguły były identyczne jak w teleturnieju telewizyjnym „Jeden z dziesięciu”. Tematyką tegorocznego konkursu były wiersze Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III B Karolina Borakiewicz, która w eliminacjach szkolnych zajęła pierwsze miejsce. I tym razem można było na nią liczyć! Po zaciętym pojedynku i ogromnych emocjach Karolina zajęła pierwsze miejsce ex aequo! Serdecznie gratulujemy! Karolinko tak trzymaj!!!

Wycieczka do Warszawy

W poniedziałek 23 kwietnia ok. 4: 30 wyjechaliśmy, "naładowani" pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy i poznania nowych, nieznanych miejsc. Podróż wogóle się nie dłużyła, w autokarze każdy znalazł dla siebie zajęcie.
Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy był sejm. O dziwo w ciszy zwiedziliśmy sale obrad oraz przeszliśmy się sejmowymi korytarzami. Następnie udaliśmy się do manufaktury cukierków, gdzie każdy mógł własnoręcznie ukręcić lizaka. Kolejna atrakcją pierwszego dnia był sławny Stadion Narodowy, na którym mogliśmy poczuć się jak prawdziwi piłkarze spędzając czas w garderobie oraz wchodząc na boisko.
Głodni wrażeniami udaliśmy się do restauracji niedaleko Pałacu Kultury i Nauki. Jedzenie bardzo szybko znikało z talerzy. Ok. godziny 17.30 zmęczeni, ale wciąż uśmiechnięci pojechaliśmy do naszego hotelu znajdującego się w jednej ze spokojniejszych dzielnic Warszawy- Mokotów. Po zakwaterowaniu udaliśmy się do swoich pokoi. Wieczór spędziliśmy dość spokojnie, oczywiście nie obeszło się bez przechodzenia z pokoju do pokoju i bieganiu po korytarzu.
Po (nie) przespanej nocy i zjedzonym śniadaniu o godzinie 9.00 opuściliśmy ośrodek, wyruszając w dalszą drogę. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Wilanowie, zwiedziliśmy park oraz pałac. Zachwyceni widokami niechętnie opuściliśmy to piękne miejsce.
Kolejnym punktem naszej wycieczki stało się Stare Miasto. Zwiedziliśmy Zamek Królewski oraz poznaliśmy jego historię. Byliśmy na rynku, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, poznaliśmy historię miasta podczas okupacji. Widzieliśmy również Kolumnę Zygmunta oraz Pomnik Syrenki Warszawskiej, przeszliśmy się Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego oraz domu w którym mieszkał Fryderyk Szopen. I co najważniejsze mieliśmy czas na zakup pamiątek – a bez tego wycieczka na pewno nie byłaby udana. Po obiado-kolacji wjechaliśmy windą na Pałac Kultury i Nauki, gdzie mogliśmy podziwiać z stolicę z wysoka. Ostatnim punktem wtorkowego planu były „Łazienki”. Obeszliśmy cały park, podziwiając zabytki, słuchaliśmy z ciekawością opowieści i podziwialiśmy "Teatr na wodzie", pałace, rezydencje ówczesnej monarchii, a także chodzące po parku pawie oraz wiewiórki.
Wyczerpani całodzienną wędrówką padliśmy ze zmęczenia, a w środę…
Udaliśmy się do Centrum Nauk "Kopernik" Rozchodząc się po trzypiętrowym budynku, rozpoczęliśmy zabawę! Mogliśmy m.in.: przemawiać do sejmu, poznać anatomię człowieka (w różnych doświadczeniach, "budkach wiedzy" i "samochodach doświadczeń"), samodzielnie wykonać doświadczenia z dziedzin fizyki i chemii. Niektórzy skorzystali również z możliwości grania na laserowej harfie czy nerwach  . Obejrzeliśmy również seans w planetarium z którego mogliśmy dowiedzieć się jakie warunki atmosferyczne panują na różnych planetach naszego układu słonecznego. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego w którym mogliśmy dowiedzieć się jak młodzi Warszawiacy dzielnie walczyli o naszą stolicę. O godzinie 16.00 pełni wrażeń, usatysfakcjonowani, ale i smutni, ponieważ wycieczka trwała zdecydowanie za krótko, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Starego Kurowa.
J.T