sp_starekurowo@poczta.onet.pl | 957615011

Ja sam - szkolna arena możliwości

Po raz kolejny zaprosiliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach projektu „JA SAM – SZKOLNA ARENA MOŻLIWOŚCI”. Projekt realizujemy w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze - „Lubuska Szkoła Równych Szans – III edycja”, w okresie od maja 2011 r. do grudnia 2012 r.

Pracują tu między innymi matematycy, przyrodnicy, technicy, informatycy, fotoreporterzy, dziennikarze, grupy poliglotów i humanistów. W sumie przepracujemy 1558 godzin. W lipcu 40 uczniów wzięło udział w dwutygodniowych zajęciach sportowych „Z rakietą po uśmiech”. W sierpniu najbardziej zaangażowanych zaprosiliśmy na czterodniową wycieczkę do Warszawy. Kolejnych 40 uczestników czeka również czterodniowy wyjazd, tym razem w góry. Wszystkie klasy opracują też razem z wychowawcą trasy jednodniowych wycieczek, ustalą budżet, termin, program, zamówią obiad, dokonają rezerwacji biletów wstępu. Mamy nadzieję, że po powrocie podzielą się z nami wrażeniami. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają nie tylko niezbędne materiały i przybory do zajęć, ale też skromny poczęstunek. Na realizację naszych działań pozyskaliśmy ponad 300.000 zł. . Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu www.lubuska-szkola.org.

Wycieczka w Pieniny
Wycieczka do Warszawy
Podsumowanie
Zadania

koordynator projektu Ewa Tomaszczyk
Wyjazdy
Wyjazd do szczecina
Uczniowie z klas IV- VI w ramach projektu „Ja SAM- Szkolna Arena Możliwości” udali się na wycieczkę do Szczecina. Wycieczka miała bardzo ciekawy i urozmaicony program. Rozpoczęła się od Eksperymentarium Eureka, czyli wystawy interaktywnych doświadczeń, na której w sposób zabawowy, przez działanie na przyrządach uczniowie mogli się wiele nauczyć i doświadczyć. Następnie odwiedzili Astronomiczną filię Eureki zlokalizowaną w Muzeum Narodowym. Na kopule wyświetlane były gwiazdozbiory, planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne. Pokaz komentowany był przez osobę prowadzącą, która opowiadała o otaczającym niebie i pokazywała dzieciom obiekty, które mogą dostrzec na prawdziwym niebie gołym okiem oraz te, do zobaczenia, których potrzebne są wielkie teleskopy. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Techniki, w którym można było obejrzeć tramwaje elektryczne, autobusy, pojazdy użytkowe, samochody osobowe oraz motocykle. Uczniowie odwiedzili również interaktywną wystawę Eureka Ruchu, mieszcząca się na terenie Muzeum. Każde z doświadczeń, które można wykonać posiada walor poznawczy i służy dzieciom poznawaniu praw fizyki i przyrody związanych z ruchem i sposobów ich wykorzystania. Uczniowie z wielką pasją wykonywali wszystkie eksperymenty naukowe na interaktywnych eksponatach

Wycieczka do ogrodu dendrologiczngo w Przelewicach
W ramach projektu „Ja SAM- Szkolna Arena Możliwości”, uczniowie z klas IV-VI pracujący m.in. w grupie „Foto- oko” i „Oko przyrodnika” mieli możliwość odwiedzenia magicznego miejsca, jakim jest Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Ogród jest przepiękny, zwłaszcza teraz, kiedy dominują w nim wszelkie odcienie żółci, czerwieni i brązów. Uczniowie poznali chronione, rzadkie i ginące rośliny zapisane w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, jak również chronione gatunki obce zapisane w księdze światowej. Odnaleźli wiele osobliwości ogrodu, np.: drzewo chusteczkowe, judaszowiec, oczary zwane Złotem Indian, czy też dawidię chińską, której kwiat trafił do herbu Gminy Przelewice. Znaleźli również czas na zwiedzanie oranżerii z piękną agawą i innymi gatunkami roślin wymagajacymi wysokiej temperatury.
Pogoda, choć jesienna i chłodna dopisała i przyrodnicy mogli spędzić naprawdę ciekawy i miły dzień na terenie parku.
Wycieczka do Kołobrzegu
Wczesnym rankiem klasa IVa i VI wyruszyły na podbój Kołobrzegu….. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy odMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, gdzie uczestnicy wycieczki zwiedzili wystawę „Dzieje oręża polskiego”, bogatą kolekcję militariów.
Po zwiedzeniu muzeum poszliśmy na długi spacer po mieście w trakcie którego mieliśmy okazję podziwiaćBazylikę NMP Kolegiatę, ratusz, stare miasto, molo, latarnię morską, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Spacer zakończył się wizytą w grocie solnej, której celem jest troska o zdrowie, odpoczynek, dobrą zabawę w specyficznym i niepowtarzalnym mikroklimacie.
Na zakończenie wycieczki płynelismy statkiem, choć pogoda spłatałą nam figla, ponieważ była mgła i nie moglismy podziwiać widoków to i tak było bardzo przyjemnie.
Pełni wrażeń i bogatsi w nową wiedzę, zmęczeni wycieczkowicze wrócili do domu.

Wizyta w TVP Gorzów Wlkp
Uczniowie pracujący w grupach „Szotpress” i „Foto- oko” odwiedzili redakcję „Gazety Lubuskiej”. Wydawca, Zbigniew Borek, jak na dziennikarza przystało, w zajmujący sposób, wyjaśnił uczniom, w jaki sposób gazeta jest przygotowywana zanim trafi w ręce czytelników. Dzieci dowiedziały się jakie elementy zawiera, jak wygląda planowanie i rozkładanie artykułów, zdjęć, reklam do danego numeru. Poznali pozytywne i negatywne strony pracy dziennikarza. Uczniowie mogli zasiąść przy stole, przy którym codziennie rano zbierają się dziennikarze na kolegiach redakcyjnych. Na zakończenie wizyty wszyscy bardzo chętnie pozowali do pamiątkowej fotografii. Prawdziwym zaskoczeniem dla dzieci było jednak to, że już na drugi dzień, zdjęcie z ich wizyty ukazało się w kolejnym numerze „Gazety Lubuskiej”.
Wyjazd do Torunia
19 maja, w ramach projektu „Ja SAM- Szkolna Arena Możliwości”, uczniowie z klas II uczestniczyli w jednodniowej edukacyjnej wycieczce do Torunia. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z dziedzictwem polskiej kultury, historią odkryć i życiem Mikołaja Kopernika.
Zwiedzanie Torunia rozpoczęło się od Planetarium, w którym dzieci obejrzały film pt.: „Kosmiczna podróż”. Film ten dostarczył wszystkim wiele wrażeń, a także pogłębił wiedzę o planetach i gwiazdach. Po skończonym seansie uczniowie odwiedzili w Orbitarium, wystawę, która składała się z kilkunastu interaktywnych urządzeń – zabawek, przybliżających w sposób poglądowy m.in. działanie sił grawitacji, powstawanie tornad oraz modelu sondy kosmicznej. Dzieci mogły poprzez zabawę poznać jak działają wszystkie urządzenia. Następnie gościły w domu, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, a który dziś pełni rolę jego muzeum. Tam wysłuchały ciekawych opowieści przewodnika i oglądały kolekcję przyrządów astronomicznych oraz wystawę „Świat toruńskiego piernika”. Uczestniczyły w całym procesie powstawania tego cudownie pachnącego imbirem i cynamonem ciasta piernikowego. Pierniki, które upiekły zabrały ze sobą do domu. Potem zwiedzały najciekawsze zabytki Torunia: Bramę Mostową, ruiny zamku krzyżackiego, fontannę z flisakiem, Stare Miasto i pomnik astronoma. Ostatnim etapem wycieczki była Krzywa Wieża.
Po zakończeniu zwiedzania dzieci miały możliwość zakupienia pamiątek i toruńskich pierników.

Warsztaty w Drzonkowie
W dniach 8- 10 czerwca, w ramach Lubuskiej Szkoły Równych Szans III edycja, dwudziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Wojewódzkim Centrum Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Organizatorem wyjazdu był Lider Projektu - Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej- Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze.
Warsztaty prowadzone były w formie aktywnych zajęć i dotyczyły m.in. radzenia sobie ze stresem, przeciwdziałania uzależnieniom i rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Prowadzone były przez trenerów: Anitę Łukowiak –mediatora i ks. Andrzeja Kołodziejczyka –specjalistę ds. uzależnień. Uczniowie brali również udział w różnorodnych zajęciach sportowych. Odbyli lekcję gry w tenisa i skorzystali z basenu w Centrum Rekreacyjno - Sportowym w Zielonej Górze. Niezapomnianą atrakcją było również ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i konkurencjami sportowymi.
Na zakończenie uczniowie odwiedzili Muzeum Etnograficzne w Ochli i wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której poznali technikę wykonywania ozdób ze słomy kukurydzianej.

Festiwal Nauki Zielona Góra
Za nami kolejna wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Ja SAM- Szkolna Arena Możliwości”. 3 czerwca uczniowie brali udział w Festynie Naukowym w Zielonej Górze. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy i umiejętności przyrodniczo-technicznych uczniów poprzez wykonywanie doświadczeń i eksperymentów, poznanie współzależności człowieka i środowiska oraz poznanie zachowań sprzyjających bezpieczeństwu ludzi i przyrody, a także wzmacnianie aktywnego i ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu. Dzieci uczestniczyły w pokazach, doświadczenia oraz grach i zabawach przygotowanych przez Uniwersytet Zielonogórski. Jedną z atrakcji były również rozgrywki szachowe zorganizowane przez Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Miło nam poinformować, że uczennica klasy VI- Paulina Kulczycka zajęła w nich II miejsce. Niemałe zainteresowanie dzieci wzbudziły również niecodzienne potrawy przygotowane z owadów: smażona szarańcza, świerszcze w cieście francuskim, karaczany w sałatce owocowej, koreczki z owadów i larwy na ciepło oraz teatr uliczny "Dziwadła i Makabrydy".
Dzięki wycieczce, uczniowie mogli się przekonać, że nauka może być atrakcyjna i przydatna na co dzień.

Wycieczka do Świnoujścia
23 czerwca, w ramach projektu „Ja SAM- Szkolna Arena Możliwości”, uczniowie z klas II- V uczestniczyli w jednodniowej edukacyjnej wycieczce do Świnoujścia. Największą atrakcją pobytu w tym pięknym nadmorskim kurorcie było niewątpliwie przeszkolenie wojskowe, które dzieci przeszły w Forcie Gerharda– nadmorskiej twierdzy, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski generał a na placach musztry ćwiczą żołdacy! Później udały się do Fortu Anioła, gdzie miały okazję wysłuchać interesujących opowieści na temat tego miejsca, jego historii i duchów widzianych rzekomo w salach fortu... Brrr...
Pogoda tego dnia była piękna, dlatego też zaraz po obiedzie uczniowie podążyli na plażę, gdzie mogli pluskać się w morskiej wodzie i poszukiwać muszelek, przypatrywać się nadmorskim ptakom i obserwować roślinność na wydmach. Następnie rozbawieni i wypoczęci udali się na zakupy, ponieważ każdy chciał sobie kupić pamiątkę ze Świnoujścia.
Czas niestety gonił i wycieczka dobiegła końca. Uczniowie, zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.